Historie
Založení dlouhoveského sboru hasičského v období První republiky
Lide československý!
Tvůj odvěký sen stal se skutkem. Stát československý vstoupil dnešního dne v řadu samostatných, svobodných, kulturních států světa. Národní výbor, nadaný důvěrou veškerého lidu československého, přejal jako jediný a oprávněný a odpovědný činitel do svých rukou správu svého státu. Lide československý! Vše, co podnikáš, podnikáš od tohoto okamžiku jako nový svobodný člen velké rodiny samostatných svobodných národů. Novými činy v těchto chvílích zahajují se nové, bohdá slavné dějiny Tvoje…
V Praze, dne 28. října 1918. Za Národní výbor československý: Dr. Fr. Soukup v. r., Dr. Vavro Šrobár v. r., Antonín Švehla v. r., Jiří Stříbrný v. r., JUDr. Al. Rašín v. r.
zdroj: https://zoom.iprima.cz/vyroci/vznik-ceskoslovenska
Takto začínal proslov, který sliboval lidu československému, který pod útlakem Rakouské monarchie (později od r. 1867 monarchie Rakousko-Uherské ) trpěl bezmála 400 let… Tato doba je ovšem údobím plným protikladů a leckdo by mohl namítnout, že takto zidealizovaný proslov a příslib se v mnoha ohledech pramálo přiblížil realitě.
Náš zájem se však stačí k hasičskému sboru v malebné vesnici, uložené v posázavské krajině 7 km jihovýchodně od Havlíčkova Brodu, tou dobou zvaného Německý Brod. Vesnice, patřící k farnosti pohledské, byla po staletí domovem jak Čechů, tak Němců. Obec Dlouhá Ves, německým názvem Langendorf, se po říjnových událostech v památném roce 1918 pomalu probouzí k samostatnosti. Ta je ovšem v nadcházejících letech nadále těžce zkoušena germanizací (poněmčováním) a rušením českých spolků. Přesto díky houževnatosti zdejších lidí je odkaz hrdosti českého sboru uchován dalším generacím.
První zmínku o dobrovolném sboru hasičském z roku 1923 cituje Sborník Havlíčkobrodsko v národním odboji 1914-1918 [a] 1938-1945 (vydaný v roce 1946). Sbor založil z iniciativy a snahy protipožární ochrany pan Jan Jokl a pan Václav Doležal, toho času vládní komisař z Německého Brodu.
Pro řádné fungování sboru bylo nutné učinit jeho oficiální schválení. Spolek byl proto na konci roku 1924 zanesen do spolkové knihy v Německém Brodě a posléze v roce 1925 schválen. Tímto dekretem nabyl sbor prostředků toliko potřebných k jeho fungování. Za veliké slávy 30.srpna 1925 byla sboru darována hasičská stříkačka. Tuto zmínku popisuje i kronika termesivská, jejichž jednotka byla jako jedna z mnoha na velkou slávu pozvána.
Za zmínku jistě stojí, že pozadu nezůstala ani německá část obce. Díky panu Josefu Schömotlovi jen několik málo měsíců po schválení českého sboru vzniká ve Vsi i německý spolek Freiwillige feuerwehr in Langendorf neboli Sbor dobrovolných hasičů v Dlouhé Vsi.
Oba spolky zde fungovaly až do roku 1945. Po odsunu německého obyvatelstva zde setrval již pouze spolek český, který jako jeden z mála přečkal veškeré sociální i politické bouře a funguje až do dnešních dnů.
Barbora Eisová, kronikářka sboru dobrovolných hasičů v Dlouhé Vsi
„Historie je učitelkou života.“
— Marcus Tullius Cicero římský filozof a státník -106 – -43 př. n. l.